BRATOVŠČINA ODRASLIH KATOLIŠKIH SKAVTINJ IN SKAVTOV 
LJUBLJANA - Štepanja vas
BOKSS LJ-Štepanja vas
 






PRVA STRAN

O NAS


KRATKA
PREDSTAVITEV

rutka


obljuba


listina





         

 

Prvi začetki

Zakaj dvojno ime? Za razlago - odgovor na to vprašanje moramo poseči v skavtsko zgodovino na Slovenskem, posebej v Štepanji vasi.

Že od samega nastanka stega Ljubljana-4 so pri njegovem delovanju sodelovali tudi starši dejavnih skavtov, tako pri organizaciji kot izvedbi taborov volčičev ali čete, pri organizaciji obljub in še raznih drugih priložnostih. Tako smo se starši srečevali na taborih ob dnevih obiskov in ugotavljali, da bi radi tudi sami postali del tega raznolikega in zanimivega dogajanja v skavtskih vrstah. Večkrat se je zaiskrilo ob taborih (Mirtoviči, Črmošnjice) ali na obljubah.

Končno pa je zagorel plamen v jeseni 1996 po taboru na Pudgarskem, ko je nekatere starše tako prevzelo, da so se sklenili povezati v posebno skupino v okviru stega. Nastal je vod Medvedov.

Sledila so plodna leta našega delovanja. Večina članov še nismo bili nikoli prej skavti, zato smo seveda morali opraviti tudi obljube. To se je zgodilo leta 1997 pri Novi Štifti pri Ribnici na Dolenjskem. Postali smo enakopravni člani stega in se vključili v njegovo delovanje na vseh ravneh.


Slika 1: Prve obljube Medvedov na Novi Štifti pri Ribnici

Vod Medvedov pa je imel tudi svoje življenje. Redno smo se srečevali enkrat mesečno, organizirali smo izlete poleti in pozimi, obiskovali stara mesta.

Velik dogodek je bilo srečanje odraslih skavtov iz vse Slovenije na velikonočni ponedeljek leta 1999 v Štepanji vasi, ki smo ga poimenovali POMLADNI VETER. To je bil prvi zametek vseslovenske organizacije odraslih skavtov.

V letu 2001 smo se odrasli skavti iz Štepanje vasi organizirali kot društvo - Bratovščina odraslih katoliških skavtinj in skavtov Štepanja vas. S tem smo Medvedi prenehali obstajati kot veja v stegu, smo pa ostali še vedno tesno povezani z mladinsko organizacijo. Sodelovanje in pomoč mladinskemu gibanju pa je tudi ena od naših nalog, ki smo si jih zadali za naprej.

V tem letu smo bili skupaj z bratovščinama iz Novega Mesta in Postojne sopodpisniki ustanovne listine Zveze bratovščin odraslih katoliških skavtinj in skavtov - ZBOKSS, kateri se je pozneje pridružilo še veliko bratovščin.

Ves čas pa nam je stal ob strani, nas miril, bodril, vzpodbujal in duhovno vodil naš duhovni asistent pater Primož Kovač, brez katerega si ne voda Medvedov in pozneje Bratovščine… ne moremo zamišljati.


Slika 2: Br. Primož Kovač

Organiziranost

Organizacijsko smo nekaj posebnega, saj je znotraj društva naši bratovščini pridružena še bratovščina Stožice. Vsaka pa deluje povsem samostojno. Skupina iz Stožic - Ježi združuje odrasle skavte s področja severnega dela Ljubljane in se imenujejo Ježi.


Slika 3: Plakat - Ustvari družino je delo bratovščine iz Stožic

Kaj dela bratovščina v Štepanji vasi?

Medvedi iz Štepanje vasi smo iz vzhodnega dela Ljubljane, veliko članov pa je tudi od drugod
( Moste pri Komendi, Litija, Zagradec, Rakovnik, Dobrova…), kar seveda tudi vpliva na delovanje skupine in jo bogati. Vsako leto se nam pridruži kak nov član, včasih pa seveda tudi kdo odide.

Redno se srečujemo vsako prvo soboto v mesecu. Srečanje začnemo z molitvijo in duhovno mislijo. Po duhovni misli, ki jo pripravi kdo od članov, lahko nato tudi vsak od prisotnih doda svoje mnenje, izkušnje in zaključke. Sledijo različne teme iz skavtskega življenja (spretnosti, orientacija, spoznavanje narave, zgodovina), odzivamo se na aktualna dogajanja v družbi, cerkvi, ZSKSS; ZBOKSSS; pletemo adventne vence, velikonočne butarice; širimo znanje ob kvizu; se pripravljamo na akcije.


Slika 4: Na sestanku smo …

Člani, ki sodelujejo v raznih tropih v stegu, poročajo o svojem delu, nas obveščajo o sklepih na ravni stega, o prevzetih nalogah. Zadnji del večera pa je namenjen prepevanju, splošnemu pogovoru, praznovanju paznikov in še čemu. Sestanek zaključimo z molitvijo.

V času našega obstoja smo pripravili več zimskih (sv.Trojica, Planica -Tamar, Pokljuka, Draga, Jezersko) in letnih taborov (Debela peč, Krn, Savinjski hribi, dolina ob Mirni, Prekmurje, Kozji vrh nad Dravogradom). Udeležili smo se prvega vseslovenskega tabora odraslih skavtov v Škocjanu pri Novem Mestu, pa tudi praznovanja desetletnice stega Ljubljana-4 v ob reki Dragonji.


Slika 5:  I. vseslovenski tabor odraslih skavtov Slovenije
  (štepanjski del tabora)

Stalna naloga skupine je priprava novih članov na obljube, katere imamo skupaj s stegom Ljubljana-4.
Ena od naših aktivnosti je tudi spoznavanje starih slovenskih mest: Škofja Loka, Vrnika, Kamnik
.

Člani skupine vsako leto sodelujejo pri akciji Luč miru iz Betlehema od prevzema na Dunaju do raznosa po domovih in izmenjave plamena LMB v okviru odrasloskavtske regije Alpe-Jadran (leta 2002 - Žabnica v Italiji, 2003 - Sveta gora v Sloveniji, 2004 Spittal v Avstriji).


Slika 6: Krooooog na Sveti gori

Bratovščina je tudi mednarodno aktivna. Udeležili smo se prvega srečanja odraslih skavtov področja Alpe-Jadran v Santorsu v Italiji, kjer smo bili prisrčno sprejeti in deležni vse pozornosti. Pričakujemo in želimo si še več takih srečanj.

Naš član aktivno sodeluje pri pripravi in izvedbi skavtske oddaje na radiu Ognjišče; prispevki naših članov so objavljeni tudi na internetni strani odraslih skavtov.


Slika 7: Skavtski potep - v studiu RO

Zapisal sem le nekaj utrinkov iz življenja Bratovščine.
Morda bodo te vrstice koga spodbudile, da se nam bo pridružil in skusil čar skavtskega življenja.

                                                          Srečno pot!

Franci Mojškerc - Tihi medved
Ljubljana, november 2004


Gori naj ta plamen skrivnostni
- LMB

 

"Skavtstvo ni le igra za otroke, ampak tudi način življenja odraslih"   -    Bi-Pi